Статті
В. І. Медведь "ПЕРЕДНЄ СЛОВО"
Читати статтю
С. І. Жук "АКНЕ: діагностичні та терапевтичні пастки"
Акне — це складне мультифакторне захворювання шкіри, причиною якого не є виключно гормональний дисбаланс. Це хронічний запальний дерматоз, що має полігенну спадкову схильність і формується під впливом генетичних, екологічних, гормональних, соціальних та інших чинників. Часто пацієнтки звертаються до гінекологів із проханням «нормалізувати гормони» як ключовий метод лікування акне, іноді оминаючи консультацію дерматолога. Водночас дерматологи, керуючись власними протоколами, можуть недооцінювати роль ендокринних факторів у частини пацієнток. Оскільки акне насамперед є дерматологічним захворюванням, його лікування повинно базуватися на клінічних настановах, розроблених профільними асоціаціями, зокрема Американською академією дерматології та Європейською академією дерматології і венерології. Проте, участь гінеколога у веденні пацієнток із акне є обґрунтованою за наявності супутніх ендокринних порушень. Варто враховувати, що акне може спостерігатися у жінок без жодних
ендокринних дисфункцій. Це означає, що не у всіх випадках доцільне призначення гормональної або антиандрогенної терапії. Вона показана лише при підтвердженій гіперандрогенії та резистентних формах акне. Часто гормональну терапію призначають без достатніх підстав, не враховуючи інші патогенетичні механізми, що є помилковим підходом.
Читати статтю
А. А. Суханова "Метаболічно-асоційована стеатозна хвороба печінки у жінок пременопаузального та постменопаузального віку"
Метаболічно-асоційована стеатозна хвороба печінки (МАСХП) є поширеним і вже протягом довгого часу недооціненим захворюванням, особливо у жінок у періоді пери- та постменопаузи. Важливо розуміти, що МАСХП може розвиватися у тому числі й у жінок з нормальною масою тіла, без цукрового діабету, ожиріння та навіть без діагностованого метаболічного синдрому. Це пояснюється тим, що ключовим механізмом захворювання є накопичення тригліцеридів у печінці, на фоні оксидативного стресу, запалення, генетичних особливостей детоксикації, яке може відбуватися без суттєвих змін у системному ліпідному профілі. МАСХП у жінок, які мають нормальну масу тіла, характеризується більш прихованим перебігом, тривалим безсимптомним розвитком і часто не діагностується на ранніх стадіях через відсутність типових ознак метаболічного синдрому. Через усі ці фактори, особливо важливим є вибір гормональної терапії, оскільки неправильно обраний шлях введення препаратів може сприяти прогресуванню захворювання, навіть якщо лабораторні показники залишаються в межах норми. Сучасні наукові дані змінили підхід до вибору менопаузальної гормональної терапії. Наразі оптимальним вибором для пацієнток із МАСХП є трансдермальні естрогени, оскільки вони не підвищують рівень тригліцеридів, не чинять негативного впливу на печінку, не впливають на систему згортання крові, мають кращий метаболічний профіль, ніж пероральні форми.
Читати статтю
О. А. Ночвіна "ДРОВЕЛІС: унікальний метаболізм естетролу в печінці та нові можливості в безпеці гормональної контрацепції"
Естетрол є природним естрогеном з унікальними метаболічними шляхами, що забезпечує його високий профіль безпеки. Однією з основних переваг естетролу є відсутність проміжних метаболітів, що позитивно впливає на його метаболізм в печінці. Він не спричиняє утворення активних білків, а це дозволяє знизити ризики тромбозів, поліпшити безпеку препарату і робить його перспективним варіантом для гормональної контрацепції, зокрема у складі препарату Дровеліс. Контроль безпеки лікарських засобів, у т.ч. й естетролу, є важливим аспектом, що включає національний фармакологічний нагляд, який оцінює ризики і переваги на всіх етапах життєвого циклу препарату — від розробки до моніторингу побічних ефектів. Постійний моніторинг допомагає оперативно коригувати рекомендації та забезпечує ефективну профілактику можливих ризиків для пацієнтів.
Читати статтю
Заява (рекомендації) Північноамериканського товариства вивчення менопаузи "ЗАСТОСУВАННЯ ГОРМОНАЛЬНОЇ ТЕРАПІЇ: заява Північноамериканського товариства вивчення менопаузи "
Документ, зокрема, містить такі розділи: 1) лікарські форми, дозування, шляхи введення та безпека; 2) затверджені FDA показання до застосування гормональної терапії; 3) композиційні біоідентичні гормональні засоби; 4) симптоми менопаузи; 5) первинна недостатність яєчників; 6) шкіра, волосся та органи чуття; 7) гормональна терапія та якість життя; 8) остеопороз; 9) біль у суглобах; 10) саркопенія; 11) жовчний міхур і печінка; 12) цукровий діабет, метаболічний синдром і склад тіла; 13) когнітивні функції; 14) депресія; 15) серцево-судинні захворювання та смертність від усіх причин; 16) рак молочної залози; 17) рак ендометрія; 18) рак яєчників; 19) колоректальний рак; 20) рак легенів; 21) тривалість застосування, початок прийому після 60 років та припинення гормональної терапії. Обсяг документу - 22 шпальти.
Читати статтю
РЕКОМЕНДАЦІЇ Королівського коледжу акушерів та гінекологів Великобританії "ВРОДЖЕНІ АНОМАЛІЇ МАТКИ: репродуктивні наслідки та лікування"
Документ, зокрема, містить такі розділи: 1) загальні дані; 2) класифікація; 3) діагностика; 4) репродуктивні наслідки; 5) варіанти лікування. Обсяг документу - 9 шпальт.
Читати статтю
РЕКОМЕНДАЦІЇ Товариства медицини матері і плода "ВЕДЕННЯ ВАГІТНОСТІ ЗА КОРОТКОЇ ШИЙКИ МАТКИ і відсутності спонтанних передчасних пологів у анамнезі"
Документ, зокрема, містить такі розділи: 1) вступ; 2) вимірювання довжини шийки матки; 3) терапевтичні втручання за короткої шийки матки при одноплідній вагітності та відсутності передчасних пологів у анамнезі; 4) чи існують ризики або протипоказання до
застосування вагінального прогестерону?; 5) терапевтичні втручання за короткої шийки матки при вагітності двійнею та відсутності передчасних пологів у анамнезі. Обсяг документу - 8 шпальт.
Читати статтю